Jesteś tutaj

Czy instalacja grzejnikowa w domu dyskwalifikuje zastosowanie pompy ciepła?

W obliczu rosnących kosztów życia (m. in. żywności, utrzymania się) każdy szuka możliwości oszczędzenia gdzie się tylko da. Szczególnie dotyczy to możliwości ogrzewania powierzchni mieszkaniowej, ponieważ jakby nie patrzeć pochłania to nasze pieniądze często przez jedną trzecią roku.

Jednym z urządzeń, które zyskują coraz większą popularność ze względu na stosunkowo niskie koszty ogrzewania, są pompy ciepła. Potrafią pobierać ciepło z otoczenia, dostarczając je do instalacji w celu ogrzania wody lub nawiewów. Kuszące niskie koszty eksploatacji szybko rekompensują początkowe wydatki. Jednak nie zawsze można wymienić całą instalację grzewczą w mieszkaniu. Może się pojawić wtedy pytanie: czy instalacja grzejnikowa w domu dyskwalifikuje zastosowanie pompy ciepła? Niekoniecznie. Dużo zależy od stanu technicznego grzejników. Jeśli są w dobrym stanie, nie są zakamieniałe (od częstego spuszczania oraz uzupełniania wody) oraz posiadają rury o wystarczającej średnicy - można przeprowadzić ich modernizację. Często stosowane przewymiarowane powierzchnie grzejne są dodatkowym czynnikiem sprzyjającym. W takiej sytuacji powierzchnia grzejna powinna być wystarczająca, żeby parametry wody grzejnej zapewniane przez pompę ciepła zapewniły wymaganą temperaturę wewnętrzną.

Do ogrzania domu doskonale sprawdzi się gruntowna pompa ciepła z oferty firmy SANITO. Żeby nie naruszyć zbyt dużej powierzchni działki, doskonale sprawdzają się sondy gruntowe. Rury są poprowadzone pionowo, więc nie zajmują dużej powierzchni. W przypadku kiedy nie ma możliwości zamontowania pompy gruntowej, firma SANITO proponuje zamontowanie pompy powietrze/woda. Montaż przeprowadza się bez żadnych prac ziemnych i bez problemu można ją podłączyć do istniejącego kotła grzewczego. W obydwu wypadkach nie ma potrzeby przerabiać istniejącej instalacji grzewczej. Dodatkowo może być konieczne zamontowanie bufora ciepła - jest to zbiornik, który zasila grzejniki. Przydaje się w celu optymalizacji pracy pompy ciepła. W instalacjach z grzejnikami umożliwia on zwiększenie pojemności wodnej, a co za tym idzie, zmniejszenie częstotliwości załączania pompy.

Firma SANITO chętnie doradzi, jaką pompę lepiej wybrać w konkretniej sytuacji. Zapraszamy więc do zapoznania się z ofertą naszych realizacji oraz do kontaktu.